İMKB.ANADOLU ÖÐRETMEN LİSESİ II. KANAAT DÖNEMİ MÜZİK DERSİ ZÜMRE

Başlatan Sihirli Keman, 27 Nisan 2016, 17:04:34

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

avatar_Sihirli Keman Sihirli Keman

.................... 2.dönem müzik dersi zümre........................... EÐİTİM ÖÐRETİM YILI İMKB.ANADOLU ÖÐRETMEN LİSESİ II. KANAAT DÖNEMİ MÜZİK DERSİ ZÜMRE TOPLANTI TUTANAÐIDIR


Toplantı Tarihi:
Toplantı Saati :
Toplantı Yeri : İMKB A.Ö.L. Toplantı Salonu
Toplantıya Katılanlar:

GÜNDEM MADDELERİ


1. Açılış ve yoklama

2. Yıllık ve günlük planların yapılışları ve uygulanmasıyla ilgili esasların tespiti

3. Dersin işlenişinde takip edilecek, ögrenciyi başarıya götürecek yöntem ve tekniklerin incelenmesi

4. Müzik dersi ögretim programında yer alan Atatürk ilke ve inkılâplarının derslerde ögretilmesi, benimsenmesi.

5. I. kanaat döneminde yapılan çalışmaların degerlendirilmesi, eksikliklerin giderilmesi

6. Ders araç gereçlerinin kullanılması esaslarının görüşülmesi.

7. Ödevleri ile ilgili konu tespiti.

8. Ölçme degerlendirmenin nasıl yapılacagının görüşülmesi.

9. Diger zümre ögretmenleri ile işbirliginin görüşülmesi

10. Başarıyı arttırmak için alınacak önlemlerin görüşülmesi.

11. Dilek ve temenniler.


GÜNDEM GEREÐİNCE ALINAN KARARLAR

1- İMKB.A.Ögrt. Lisesi Müzik zümresi ..................... tarihinde saat 15.45 de toplantı salonunda ...............ve Zümre Başkanı Okul Müdürü ................başkanlıgında toplanmıştır.

2. Yıllık ve günlük planların tebligler dergisinde gösterildigi şekliyle yapıldıgı ve uygulamada bir aksaklık olmadıgı tespit edilmiştir.

3. Dersin işlenişinde takip edilecek ögretim yöntemlerinin, her konu için konuya uygun farklı bir ögretim yöntemi ve çoklu zekâ kuramına uygun bir şekilde uygulanmasının, dersin amacının belirlenmesinde daha etkili olacagı düşünüldü. Aynı zamanda drama, çözümleme, yaratma, soru-cevap, yeniden bulma, örnekleme, anlatma, öyküleme, yakından uzaga, somuttan soyuta, bilinenden bilinmeyene, kulaktan ögretim ve uygulama gibi yöntemlerin kullanılmasına zümremizce karar verildi.

4, 2507 sayılı tebligler dergisi ve 298 sayılı Talim Terbiye Kurulu degişikligi dogrultusunda Atatürk ve Atatürkçülükle ilgili konuların müzik dersi konuları işlenirken sadece önemli gün ve haftalarda degil her fırsatta işlenmesi gerekliligi benimsenerek karar verildi.
5 . I.kanaat dönemindeki yapılan çalışmalar degerlendirildi, eksikliklerin ders dışında ögrencilere daha fazla zaman ayırarak ve müzik dersinin bol uygulama gerektiren bir ders olmasından ötürü daha sistematik ve sürekli tekrar yapılarak başarıya ulaşılabilecegi fikri, zümremizce dogrulandı. Önemli gün ve haftalarda ögrencilerle programlar hazırlandı. (29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, 10 Kasım M.K.Atatürk'ü Anma Etkinlikleri, 24 Kasım Ögretmenler günü, Yeteneksizsiniz Türkiye Yarışması V.s)
6.Müzik ögretmeni .....................okulumuzda müzik ile ilgili araç-gereçler konusunda; okulumuzda yeni bir müzik sınıfı oluşturuldugunu , ögrencilerinde destekleriyle Müzik Sınıfına çeşitli ensturmanlar alındıgı ancak; sınıfta bazı ensturmanların alınamadıgını özellikle piyano ,e.org v.b. ayrıca ses yalıtımı gibi önemli eksikliklerin var oldugu belirtilmiştir.Zümre Başkanı Okul Müdürü.....................müzik sınıfını begendigini diger eksikliklerin kısa sürede tamamlanacagını ifade etti.Müzik sınıfına e.org alınmasına eksikliklerin giderilmesine karar verildi.

7. II. dönem ödev konularının aşagıda belirtilen konular çerçevesinde verilmesi zümremizce uygun görülmüştür.

Ödev konuları:
a. İnsan, kültür, sanat ve müzik ilişkisi
b. Kültür ögesi olarak müzik ve müzik kültürümüz
c. Günlük hayatımızda kültür, sanat ve müzik etkinlikleri
d. Klasik müzik dönemleri (barok -klasik-romantik v.b.) önde gelen bestecileri.
e. T.H.M. yöreleri , yörelere ait eserler ve hikayeleri.8. Zümremiz uygulamalı derslerde sözlü sınavların ögrenci başarısının tespitinde daha objektif oldugunu söyledi. Zümrece bu görüş karara baglandı. II. dönem Müzik dersi için en az iki uygulamalı sözlü notu verilecegi karara baglandı.

9.Anma ve kutlama programlarında diger zümre ögretmenleriyle işbirligi içerisinde olunmasına zümremizce karar verilmiştir. 16 mart Ögretmen Okulları açılış yıl dönümü etkinliklerinde okulca bir koro ile etkinlik yapılmasına , konser verilmesine, yıl sonu mezuniyet töreninde okul orkestrası ile konser verilmesine ve Okulumuz Edebiyat Ögretmeni ............... ile birlikte Şiir Akşamı yapılmasına karar verildi.

10.Müzik ögretmeni ......................müzik dersinin eglenerek ögrenmek amacı çerçevesinde işlenerek, farklı materyallerle, dersin olabildigince zevkli hale getirilerek işlenmesi gerektigini, ögrencinin de müzige bakış açısının bu şekilde güzelleşecegini daha yalın hale getirilecegini, müzigin evrenselliginin ögrenciye kazandırılabilecegini söyledi.Ayrıca ögrencilerin kötü alışkanlıklardan ancak bu tür sosyal derslerle uzak durabilecegine, ögrencilerin stres yogunlugunun ortadan kaldırılması için müzik sınıfına vurmalı esturmanlar alındıgını ve her sınıfta kendi içinde ritim grubu oluşturuldugu, okulumuzda gitar ve baglama gibi ensturmanlarda egitimler verildigi ve bunların devam edilmesine karar verildi.

11.Derslerde ara ara İstiklal Marşı'nın tekrar edilmesine karar verildi. Yetenekli ögrencilerin tespit edilip sınıf ögretmenleri ile işbirligi yapılarak velileri bu konuda bilinçlendirmek ve ögrencileri yönlendirmek için bazı çalışmalar yapılmasına karar verildi. Başarı dilekleri ile toplantıya son verildi.

Müzik Ögretmeni
Mesajı Paylaş

whatsappta paylaş


avatar_hatdem hatdem

Teşekkür ederim Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter