Atatürk'ün egitim ile ilgili sözleri

Başlatan Sihirli Keman, 26 Nisan 2016, 16:51:18

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

avatar_Sihirli Keman Sihirli Keman

Atatürk'ün egitim ile ilgili sözleriSözcü gazetesinden alıntıdır.
----------------------------
Atatürk diyor ki...

*Ögretmenlik ömür boyu sürecek bir ögrenciliktir.
*En büyük savaş cahillige karşı verilen savaştır.
*Yeni nesil, en büyük cumhuriyetçilik dersini bugünkü ögretmenler ve onların yetiştirecekleri ögretmenlerden alacaktır.
*Ögretmenler her fırsattan yararlanarak halka koşmalı, halk ile beraber olmalı ve halk, ögretmenin çocuga yalnız alfabe okutan bir varlıktan ibaret olmayacagını anlamalıdır.
*Bir millet irfan ordusuna sahip olmalıdır. Muharebe meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin, o zaferlerin kalıcı sonuçlar vermesi ancak irfan ordusuna baglıdır.
*Eserinin üzerinde imzası olmayan yegâne sanatkâr ögretmendir.
*Gelecegin güvencesi saglam temellere dayalı bir egitime, egitim ise ögretmene dayalıdır.
*Milli Egitim siyasetimizin taşı, cahilligin yok edilmesidir.
*Toplumun düşmanı cehalet, cehaletin düşmanı ögretmendir.
*Eger cumhurbaşkanı olmasam, Egitim Bakanlıgı'nı almak isterdim.
*Milli egitimin gayesi yalnız hükümete memur yetiştirmek degil, daha çok memlekete ahlaklı, karakterli, cumhuriyetçi, inkılapçı, olumlu, atılgan, başladıgı işleri başarabilecek kabiliyette, dürüst, düşünceli, iradeli, hayatta rastlayacagı engelleri aşmaya kudretli, karakter sahibi genç yetiştirmektir. Bunun için de ögretim programları ve sistemleri ona göre düzenlenmelidir.
*Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.
*Milli egitimde süratle yüksek bir seviyeye çıkacak olan bir milletin, hayat mücadelesinde maddi ve manevi bütün kudretlerinin artacagı muhakkaktır.
*Egitimdir ki, bir milleti ya özgür, bagımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da esaret ve sefalete terk eder.
*Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak ögretmenlerdir. Ögretmenden, egiticiden yoksun bir millet henüz bir millet adını almak kabiliyetini kazanmamıştır. Ona basit bir kitle denir, millet denemez. Bir kitle millet olabilmek için, mutlaka egiticilere, ögretmenlere muhtaçtır.
*En büyük savaş cahillige karşı yapılan savaştır.
*Şimdiye kadar uygulanan egitim yöntemlerinin milletimizin geri kalmasında en önemli etken oldugu kanısındayım. Onun için bir milli egitim programından söz ederken, eski devrin boş inançlarından ve yaratılışımızla hiç ilgisi olmayan yabancı fikirlerden, dogudan ve batıdan gelebilen bütün etkilerden tamamen uzak, milli karakterimiz ve milli tarihimizle uyumlu bir kültür kastediyorum, çünkü milli dehamızın gelişmesi ancak böyle bir kültür ile saglanabilir.
*Türkiye'nin birkaç yıla sıgdırdıgı askeri, siyasi, idari inkılaplar, sayın ögretmenler, sizin sosyal ve fikri inkılaptaki başarınızla pekiştirilecektir. Hiçbir zaman hatırlarınızdan çıkmasın ki, Cumhuriyet sizden "fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister. Mesajı Paylaş
Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter