2014-2015 yıl sonu konseri program sunumu

Başlatan Sihirli Keman, 25 Nisan 2016, 22:00:48

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

avatar_Sihirli Keman Sihirli Keman

Nurcan Hoca'dan ;

2014-2015 yıl sonu konseri program sunumuNECMİ ŞAHİN İLKÖÐRETİM OKULU 2014 / 2015 YIL SONU PROGRAM SUNUMU
Avusturyalı Ünlü besteci Mozart'ın şu sözü dikkate deger,
... Duygularımı şiirlere anlatamam çünkü şair degilim. Kendimi gölgeler ve ışıkla ifade edemem çünkü ressam degilim. Düşüncelerimi hareketlerle de açıklayamam çünkü dansçı degilim. Ama bunların hepsini müzikle yapabilirim. Çünkü ben bir müzisyenim...(Mozart).
Duygularımızın dili, sevgiliye serenat, bebegimize söyledigimiz ninni, sevdiklerimize yaktıgımız agıtlardır müzik.
Söylenememiş sözlerin, çaglayanı coşku ve sevincin, inancın duası, fikirlerin sloganı müzik.
Yalnızlıgımızı paylaşan, coşkumuzu artıran, ama sanırım en önemlisi insanı daha insan kılan müzik.
Gerçekten de anne karnında annenin kalp atışlarını dinleyerek başlayan bu birliktelik ses duyamaz hale gelene degil, ölene kadar devam edecektir. Üstelik mutlu eden bir birlikteliktir bu.
Müzik, insanın dogayla arasındaki en kuvvetli baglardan biridir. Çünkü dogaya ve insan yaşamına ait her şeyde müzik vardır. Bu nedenle de insan yaşamının her anında müzige ihtiyaç duyar. Özellikle dogadan uzaklaştıkça o bagı canlı tutmak için müzik dinleme ihtiyacı önem kazanır.

Müzik hayatın tınısı, rengi, mutluluk kaynagıdır.
Degerli konuklar, 2014/2015 Egitim ve ögretim yılının sona erdigi şu günlerde sevgili ögrencilerimiz ve onları egiten ögretmenlerimizin gayret ve çabalarından ortaya çıkardıgımız ürünleri sergilemek, onları sizlerle paylaşmak istedik. Gecemize hoş geldiniz.
Konuşmasını yapmak üzere Okul Müdürümüz Sayın Naci Sinler' i buraya davet ediyorum.
NACİ SİNLER'İN KONUŞMASI
"Duydugum ninniyle başlar hevesim
Belki de bu yüzden yanıktır sesim"
Türkülerimiz binlerce yıllık Anadolu kültürünün bir mirasıdır. Türkü söylemek; yatagında ilerleyen suyun akışı gibi dogal, aktıkça kendini durultan su gibi tertemiz bir süreçtir
Görkemli uygarlıklara sahne olmuş bu topraklar, farklı yöresel zenginlik ve tatlarıyla, her bölgeyi tanıma şansı verir bizlere.
Kırşehir'in güllerini de Ege'nin, Karadeniz'in, Akdeniz'in kır çiçeklerini de kısaca her bölgenin rengini kokusunu hissederiz türkülerde.
Gelin şimdi güzel bir türküyle başlayalım programımıza ve bu duygu deryası içine bırakalım kendimizi.
"BUGÜN BİZE HOŞGELDİNİZ ERENLER" (KORO)yılı... 3 Nisan'ı 4 Nisan'a baglayan gece, Dumlupınar denizaltısı Ege'de katıldıgı NATO tatbikatından geri dönüş yolunda, Çanakkale Bogazı'ndan içeriye giriyordu. Sisli ve rüzgârlı gecede su üstü seyri yapan denizaltının rotası Gölcük'teki Denizaltı Komutanlıgı ana üssüydü. Dumlupınar; manevralar boyunca iki gün sualtında kalmış, üstün başarı gösteren gemi personeli yerli yabancı tüm komutanların takdirini kazanmıştı.
Yorgun, ama bir o kadar da gururlu 86 denizci, kendilerine yeni bir görev verilinceye kadar sevgilileri olan denizden ve gemilerinden ayrılıp, eşlerine, ailelerine kavuşmanın heyecanı içerisindeydiler. Ne var ki saatler 02.15 i gösterdigi sırada, Çanakkale Bogazı'ndaki Nara Burnu dönülürken, Türk denizaltıcılık tarihinin belki de en acı kazası yaşandı. Dumlupınar, İsveç bandıralı Naboland Şilebi ile Bogaz ın orta yerinde çarpıştı.


1953 yılı... 3 Nisan'ı 4 Nisan'a baglayan gece, Dumlupınar denizaltısı Ege'de katıldıgı NATO tatbikatından geri dönüş yolunda, Çanakkale Bogazı'ndan içeriye giriyordu. Dumlupınar; manevralar boyunca iki gün sualtında kalmış, üstün başarı gösteren gemi personeli yerli yabancı tüm komutanların takdirini kazanmıştı.
Yorgun, ama bir o kadar da gururlu 86 denizci, kendilerine yeni bir görev verilinceye kadar sevgilileri olan denizden ve gemilerinden ayrılıp, eşlerine, ailelerine kavuşmanın heyecanı içerisindeydiler.
Ne var ki saatler 02.15 i gösterdigi sırada, Çanakkale Bogazı'ndaki Nara Burnu dönülürken, Türk denizaltıcılık tarihinin belki de en acı kazası yaşandı. Dumlupınar, İsveç bandıralı Naboland Şilebi ile Bogazın orta yerinde çarpıştı.
O günkü teknik ve imkânlarla çok ugraşılmasına ragmen gemiyi ve içindeki 81 kişiyi çıkartmak mümkün olmamıştı. O gün için Türkiye' nin elinde 91 metre derinlikten bu denizaltıyı çıkartacak imkânlar yoktu.
Günün ilk ışıkları etrafı aydınlattıgında, Bogaz'ın 90 metre derinligindeki soguk karanlıkta korkunç bir can pazarı yaşanıyordu. Aldıgı yara sonucu batan ve manevra dairesinde yangın çıkan Dumlupınar'ın torpido bölümündeki 22 denizci sag kalmayı başarmış, kurtarılmayı bekliyordu.
Herkes aglıyordu, dakikalar geçiyor kurtarma çalışmaları sonuç vermiyordu, aşagıdan konuşmalar, ezan ve tekbir sesleri geliyordu, Kurtaran Gemisi kazadan on saat kadar sonra olay yerine gelmişti ve çalışmalar başlamıştı, Ancak daha çalışmanın ilk adımında denizaltının battı şamandırası koparıldı ve Dumlupınar la irtibat kesildi.
Son konuşmalarda , Denizaltındaki subay ve astsubay ve erlerin tümüne korkunç gerçek söylendi; kendilerini su yüzüne çıkaramayacaklarını buna imkân olmadıgını bildirildi. Artık kendilerine başta söylenen "gerekmedikçe konuşmayın ve sigara içmeyin '' telkininin yerine "konuşabilirler, türkü söyleyebilirler ve isterlerse sigara da içebilirler '' denildi. Bunu duyan kahraman denizcilerimizin son sözleri "Sizler sag olun! Vatan sag olsun! '' oldu. O andan itibaren oksijen bitinceye kadar 72 saat hayatta kaldılar ve "Ah, bir ataş ver cigaramı yakayım, sen sallan gel ben boyuna bakayım... '' türküsünü söyleyerek büyük bir tevekkülle son nefeslerini verdiler.
Son sözleri "Vatan Sag Olsun! '' diyerek şehit olan 81 denizcimiz bugün Çanakkale Bogazı nın derinliklerinde ebedi uykularındalar.Vatan sag ve onlara minnettardır, huzur içinde uyusunlar!
"AH BİR ATAŞ VER"

"HAYDE GİDELUM HAYDE"
Söyledigi türkülerle sevenlerinin gönlünde taht kurdu Kazım Koyuncu .2005 yılının 25 Haziran'ında hiç beklemedigimiz bir şekilde aramızdan ayrıldı. Ancak aramızdan ayrılan sadece bedeni oldu, Yeniden Merhaba Kazım...
."DİDO" Kazım Koyuncu'nun bu güzel türküsüyle sesi güzel yetenekli bir arkadaşımız var sırada.7/A Sınıfından Deniz Soy karşımızda .Ardından güzel bir Edremit türküsünü seslendirecek arkadaşımız ."EDREMİT'İN GELİNİ"
"DİDO","EDREMİT'İN GELİNİ"
"Senden bana yar olmaz" Bu güzel Artvin türküsünü seslendirecek olan arkadaşımız Yagmur ONUN karşınızda.
"SENDEN BANA YAR OLMAZ"
Okulumuz ögrencisi Ayşa Kübra Güler güzel bir türküyle huzurlarınızda."Ayletme beni"
"AYLETME BENİ"
Sırada iki yetenekli arkadaşımız var.7/C Sınıfından Oktay KAHRAMAN ve Ali Sefa KÖSTEK baglamaları ile bizleri Anadolu'muzun farklı bölgelerine götürecekler izliyoruz.
"OKTAY KAHRAMAN-ALİ SEFA KÖSTEK"
Degerli misafirlerimiz koromuzun seslendirecegi hareketli türküler var sırada. Bu türkülerde bize eşlik eder misiniz?
Arı her çiçekten yaratır balı
Kimine bir çalı akasya dalı
Kimi yeşil sever kimi de alı
Bütün gönüllerde bir olur türkü
Arkadaşımız Sinem İLTER güzel bir Karadeniz türküsüyle huzurlarınızda. "DENİZ ÜSTÜNDE FENER"
"DENİZ ÜSTÜNDE FENER"
"çemberimde gül oya" bu güzel Çanakkale türküsünü Yaprak BEKTAŞ seslendirecek.
"ÇEMBERİMDE GÜL OYA"
ENTARİSİ ALA BENZİYOR" ,"CEMİLEM"
Ah bu şarkılar
Ruhları ruhuma işleyen şarkılar
Dag başındaki karları
Gurbet eldeki başı kara yarları
Elem sitem intizarları
Acıyı sancıyı. kanayan yaraları
Kalbime oya gibi işleyen şarkılar
Ah Bu Şarkılar
Akşamın rengi gecenin sesi
Mecnunun feryadı leyla nefesi
Notaları aşklara ecir kafesi
İlaçtır şiiri
Derman bestesi
Ruhuma devalar salan şarkılar

Degerli konuklar, şimdi sizleri nostalji şarkılarla başbaşa bırakıyoruz. Koromuzdan dinleyecegimiz 2 güzel Zeki Müren şarkısı var sırada. "FİKRİMİN İNCE GÜLÜ ve MANOLYAM." Ardından "SARMAŞIK GÜLLERİ" şarkısı var sırada hep birlikte dinliyoruz.
"FİKRİMİN İNCE GÜLÜ ve MANOLYAM SARMAŞIK GÜLLERİ "KORO
"Hatırla ey peri" Muhlis SABAHATTİN' in güzel bir şarkısı. "Asude BİLGİN" arkadaşımız bu güzel şarkıyla huzurlarınızda.
"HATIRLA EY PERİ"
Okulumuz 8.sınıf ögrencisi Doga MANİSALI güzel bir şarkı sunacak ,birlikte dinliyoruz.
DUYDUM Kİ UNUTMUŞSUN
Arkadaşımız Mercan KAYA güzel bir şarkıyla huzurlarınızda. "MAVİ BONCUK"
"MAVİ BONCUK"


Okulumuza bu yıl veda edecek 8. Sınıf ögrencilerinden yetenekli bir arkadaşımız güzel bir nostalji pop şarkıyla geliyor huzurlarınıza. Arda YÜKSEL. Hep birlikte izliyoruz.
"BİR SEVMEK BİN DEFA"
Arkadaşımız Yagmur ONUN güzel ve aynı zamanda duygusal bir şarkıyla geliyor huzurlarınıza." Kalbimin tek sahibi"
"KALBİMİN TEK SAHİBİ"
İlknur NAZLIM ve Arzu İLTER'in birlikte seslendirecekleri şarkı var sırada. "Senden başka" birlikte dinliyoruz.
"SENDEN BAŞKA"
Okulumuza bu yıl veda edecek olan 8.Sınıf ögrencisi Atakan Can UTKAN yine geçtigimiz yıllarda okulumuzdan mezun olan ve Çanakkale güzel sanatlar lisesini kazanıp oradan mezun olan ablası Selin UTKAN ile birlikte sürpriz bir şarkıyla gelecek huzurlarınıza. Birlikte izliyoruz.
ATAKAN CAN UTKAN
Yagmur Sultan KEBİR hareketli bir şarkıyla huzurlarınızda. "Napardım"
"NAPARDIM" ,
Degerli misafirlerimiz yıllar geçse de küçük ,büyük begeni ile izledigimiz "Hababam sınıfı "filmlerinin müziklerinden birkaçını seslendirecek şimdi koromuz.
"FESUPHANALLAH"
Ögrencilerimizden Semanur Yılmaz ve Nazlı TANIŞ arkadaşlarımız birlikte seslendiriyor. "Ateş böcegi"
"ATEŞ BÖCEÐİ"
"SEVDAN OLMASA"
Ünlü Türk bilgini Mevlana "müziksiz hayat hiçe benzer, müzik kalbin ve ruhun gıdasıdır o gıdadan kimse mahrum kalmasın" demiştir. Mevlana'nın da dedigi gibi müzigin hayatımızdaki yeri küçümsenemez.
Müzik ruhumun aynası, kalbimin sesi bazen.
Bazen bir rüzgâr kulagıma seslenen, yanı sıra içimi titreten.
Duygularımı şahlandıran, işte budur dedirten.
Duygularımızın dışa vurumudur, hayatın rengidir, sevincidir müzik...
Her daim hayatımızın neşesi ve sevinci eksik olmasın.
HOŞÇAKALIN.
Degerli konuklarımız, bu güzel geceye katılıp bizleri onurlandırdıgınız, ögrencilerimize kendilerine olan özgüven duygusunu geliştirmesine yardımcı oldugunuz, degerli alkışlarınızla onları mutlu ve bizi duygulandırdıgınız için binlerce teşekkürler hepinize. Programımız güzel ve anlamlı bir şarkıyla sona erecek .Herşey gönlünüzce olsun . Müzikle kalın ve mutlu olun.
Şarkıya birlikte eşlik edelim mi ne dersiniz?
"BİR BAŞKADIR BENİM MEMLEKETİM" Mesajı Paylaş
Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter