ORTAÖÐRETİM MÜZİK DERSİ MÜFREDAT PROGRAMI DEÐERLENDİRME RAPORU

Başlatan basbag, 19 Ocak 2017, 11:02:47

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

avatar_basbag basbag

Yeni müfredat programı ile ilgili düşüncelerimdir.

Müfredat programı uygulaması mevcut şartlar altında;
1-Ögrencilerin bireysel yeteneklerinin ortaya çıkarılması için ders saatine baglı olarak mümkün gözükmemekte olup haftalık ders saatinin 2 saate çıkarılması zorunludur.
2-Ögrencilerin daha aktif olarak kendi yeteneklerini ortaya koyabilmesi her okulda bir müzik sınıfının olması, bu sınıfların başta kültürümüzün vazgeçilmezi olan baglama, müzik egitiminin temel çalgısı piyano ve popüler müzik enstürmanları ile donatılmalıdır. Böyle bir ortamda müzik egitimi alan ögrenciler çevreye ve dogaya duyarlı insanı seven, empati kurabilen, duygularını ifade edebilen bireyler olarak yetişeceklerdir.
3-EBA'da kaynaklar okul çocuk şarkıları, popüler müzik örnekleri, yöresel müzikler, türkü öyküleri, dünya müziklerinden örnekler bakımından zenginleştirilmeli.
4-Yöntem ve tekniklerin konulara uygun olarak müzik müfredatında yeteri kadar var oldugu gözlenmekte.
5-Ögretmenlere müzik programları dogrultusunda kılavuz kitapları gönderilmeli. Içerisinde bir uygulama parçasının yanı sıra birçok uygulama parçası sadece isim olarak yer almalı. İsmi olan parçaların uygulamaları EBA'da bulunmalı.
6-YGS ve LYS sınavlarında Genel Kültür Müzik bilgisi olarak müzik sorularının çıkması müzik dersine olan ilgiyi çekecegi düşünülmektedir.
7-Milli Egitim Sertikalı kurslardan alınmış olan enstürman egitim belgeleri ek puan olarak SBS, YGS vs. sınavlarda uygulanması müzik dersi ve enstürman çalmayı daha cazip hale getirilecegi düşünülmektedir.
8-Milli Egitim Bakanlıgımızın açtıgı destek kurslarından müzik dersi için bagımsız bir uygulama yapılmalı. Örnegin 3 dersten kurs almasının yanına dilerse müzik dersini de seçmeli, bu kurs şu başlıklar altında açılabilmeli;
a)Şan egitimi, koro.
b)Enstürman egitimi
c)Müzik Fakülte ve Konservatuarlarına hazırlık egitimi

word dosyası olarak indirmek isteyen arkadaşlar için yükledim.

Mesajı Paylaşavatar_Sihirli Keman Sihirli Keman

Paylaşımınız için teşekkür ederim. :) Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter