Tanrı'nın Beste Yapması İçin Yarattıgı İnsan

Başlatan Sihirli Keman, 25 Nisan 2016, 22:48:47

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

avatar_Sihirli Keman Sihirli Keman

Tanrı'nın Beste Yapması İçin Yarattıgı İnsanTanrı onu sanki beste yapsın, yapıtlarıyla insanların
gönüllerini coştursun diye yaratmıştı. Beste yapmak genç
müzisyen için yemek yemek, su içmek denli basitti. Hangi
ortamda olursa olsun içindeki o görkemli yaratıcı enerji,
cömertce parmaklarından kagıda dökülüveriyordu.

Tanrı'nın Beste Yapması

İçin Yarattıgı İnsan

Yücel AKSOY / Bütün DünyaBir gece önce yagmaya başlayan yagmurun dinmeye niyeti yok gibiydi. Her zaman arkadaşlarıyla buluştugu birahaneden içeri girdi, sırılsıklam olan pelerinini kapının yanındaki askıya astı. Cebinde parası olmadıgı için evden oraya kadar yürümek zorunda kalmıştı. Salonun arka tarafında boş bir masaya gidip oturdu. Biraz yalnız kalıp kendine gelmek istiyordu. Ama bir dakika bile geçmemişti ki şair dostlarından biri yanına geldi ve "Peter, çok sevdigim bir bayan arkadaşımın birkaç gün sonra dogum günü ve ben onun için bir şiir yazdım" dedi. "Bu şiiri sen de bestelersen çok güzel bir armagan olur. Lütfen beni kırma."

Peter, arkadaşının uzattıgı kagıdı aldı, şiire bir göz attı ve masada duran peçetenin üzerine birşeyler karaladıktan sonra "Daha güzel birşeyler yazmak isterdim ama içimden gelen bu" dedi. "Kusuruma bakma."

Arkadaşı, evine gider gitmez genç müzisyenin besteledigi parçayı piyanoda çalmaya çalıştı. Fakat bir anda parçanın büyüleyici etkisine giriverdigini duyumsadı.

Yapıt gerçekten olaganüstü denilecek denli güzeldi. Hemen bir müzikli toplantı yapmaya karar verdi. Bu güzel yapıtı arkadaşları da zaman kaybetmeden dinlemeliydi. Ve bu muhteşem parçayı o gece, onu yazan parmaklara çaldıracaktı. Toplantının tarih ve saatini tüm dostlarına haber verdi. Peter'i de, toplantıya tam zamanında gelmesi için sıkı sıkı uyardı.

Toplantı gecesi tüm davetlilerin zamanında gelmelerine karşın, ısrarla beklenen Peter ortalarda görünmüyordu. Biraz geç de olsa kesinlikle gelecektir diye düşündüler. Oysa gece yarısı olmuş, o hâlâ gelmemişti. Kentte gidebilecegi tüm yerleri aramaya başladılar. Sonunda onu, bir birahanede yarı sarhoş, yarı ayık bir durumda buldular; karga tulumba eve getirdiler ve hemen piyanonun başına oturttular. Sonra da, arkadaşı için bestelemiş oldugu parçanın notasını önüne koydular. Peter, kendisinden beklenen görevi biliyordu. Önce derin bir soluk aldı, sonra çalmaya başladı.

Henüz ilk ezgiler havada uçuşmaya başladıgında, toplantıdakilerin tümü, kendilerini müzigin büyüsü altında buldular. Kimse kıpırdayamıyor, hatta soluk bile almıyordu. Parça bittiginde konukların hiçbiri bu güzellige doyamamıştı; ondan, bir kez daha çalmasını istediler. Israrlar üzerine birkaç kez üstüste çaldıktan sonra, piyanonun kapagını yavaşça kapattı ve hafif bir sesle mırıldandı:

"Ben bu şarkının bu denli güzel olabilecegini bilemezdim" dedi.

Bestecisini bile büyüleyen bu şarkıyı merak ettiniz mi? Söyleyelim: "Serenad."

Peki besteciyi tanıyabildiniz mi? İsterseniz onu biraz daha açalım:

Tanrı onu sanki beste yapsın, yapıtlarıyla insanların gönüllerini coştursun diye yaratmıştı. Beste yapmak genç müzisyen için yemek yemek, su içmek denli basitti. Hangi ortamda olursa olsun içindeki o görkemli yaratıcı enerji, cömertce parmaklarından kagıda dökülüveriyordu.

Beste yaparken hiç düşünmezdi. Piyano ya da keman çalarak beste yapmaktan pek hoşlanmıyordu. Bir keresinde bunun nedenini soran bir arkadaşına "Düşüncelerimi dagıtıyor" diye kısa bir yanıt vermişti.

Besteledigi birbirinden güzel şarkılar (lied) arasında bir tanesi var ki o dönemin ünlü baritonlarından Johann Michael Vogl, şarkının notasına şöyle bir göz attıgında ilgisini çekmiş, bir kez baştan sona dek söyledikten sonra hayranlıgını belirtebilecek sözcük bulamamıştı. O günden sonra Peter, Vogl'un en sevdigi dostları arasına girdi ve birlikte çok başarılı konserler verdiler.

Bu Besteci Schubert'dir...

Kaynak

Bütün Dünya Dergisi Mesajı Paylaşavatar_hatdem hatdem

Teşekkürler hocam. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter