Tempo ve ton olarak İstiklâl Marşımız

Başlatan Sihirli Keman, 26 Nisan 2016, 16:38:40

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

avatar_Sihirli Keman Sihirli Keman

Tempo ve ton olarak İstiklâl MarşımızİSTİKLAL MARŞIMIZ
İlkögretim seviyesinden itibaren çocuklarımız İstiklal Marşımızı söylemeye çalışırlar, herkes biliyor ya; söylemeye çalışırlar. Olur mu, olmaz tabii ki.
Bir kere tonu Sol minör , yani orijinal tonda çaldıgınızda Pazartesi sabahları söylenen ince solleri unutun, zaten yıllardır Müzik Egitimi ögretmenleri en ince ses problemini en aza indirmek için ince mi, yani mi minör çalarak ekarte ediyorlar. Ben son yıllarda ince sesi ince re'ye indirebilmek için re minör çalıyorum, açıkçası dogruya en yakın İstiklal Marşını elde etmeye çalışıyorum.
Bir diger İstiklâl Marşı problemi de çok yavaş oluşudur. Kaç kişi bu durumun aslını biliyor pek bilemiyorum. Benim çaldıgım İstiklal marşı televizyonlarda çalınan o eski hali düşünüldügünde çok hızlı kalıyor. Onun hikâyesi de şuna dayanıyor.
Bilinen odur ki, İstiklal marşı plak döneminde kayda geçilen bir marştır. Plaklar da iki çeşit; 45'lik(küçük) ve 33'lük (büyük) boydadır. 45'lik daha hızlı döndürülür, 33'lük daha yava?.
Türk Marşları -Türk Kültürünü Araştırma Enstitüsü-1966 Ankara-kitabından sf. 74'ten Zeki Üngör'ün agzından yazacagım gerisini, ki bilmeyenlere her keresinde bunu anlatmak yerine "git kitabını oku, ya da benim yazımı oku diyebileyim. (Kitapta sayfa 73-74)
Zeki Üngör: " Ben İstiklâl Marşını bestelerken kulaklarımda İzmir'e koşan atlıların dörtnal sesleri vardı. Bir de marşın bugün aldıgı şekli düşünün. Eserin başında metronomu (1 Dörtlük=80) olan bir eser hiçbir vakit cenaze marşına benzemez. Plaklardaki agır tempolu çalınışı ise; "Sahibinin Sesi" stüdyosunda orkestra ile plâga çaldıgımız zaman teknisyenler, bunun çok süratli oldugunu, dolayısıyla plagın ancak yarısını doldurdugunu söylediler. Bu sebeple plagın aynı yüzüne bir marş daha kaydetmemizi rica ettiler. O anda aklıma bir şey geldi; marşı biraz yavaş çalalım, böylece plak dolar. Sonra çalınırken gramofon biraz hızlıya ayarlanır, olur biter dedim. Bu fikir pek münasip görüldü ve dedigim gibi yapıldı, fakat böyle bir fikir vermekle hata ettigimi anladım, çünkü marş çalınırken gramofonun hızlıya ayarlanması gerektigini kim bilebilirdi ki ?"
Acı olan şu ki Zeki Üngör ölene dek bu hatayı düzeltmeye çalışmış. (Nilay Hoca notu: nereden bilsin ki plâklar bir süre sonra tarih olacak ve zaten Türk milleti meraksızdır, hiçbir neyin kökenine inmez, araştırmaz. İnkâr edebilir misiniz bu gerçegi?)
Sonuç olarak: Elimizdeki marş için en iyisini elde etmek görevimiz. Bunun için (1 dörtlük =80) metronom hızıyla RE minör çalmak en dogru yaklaşım olacaktır. Sevgili müzik ögretmeni arkadaşlarım iş yine bize düşüyor, biraz çaba lütfen. Mesajı Paylaş
Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter