Uluslararası müzik türleri

Başlatan Sihirli Keman, 28 Nisan 2016, 12:31:20

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

avatar_Sihirli Keman Sihirli Keman

 
Uluslararası müzik türleri şunlardır:

Caz
Belkide en tanınmış Caz müzisyeni Louis ArmstrongCaz, ilk kez Lousiana, New Orleans'ta, 1900'ların başında gelişmeye başladı. Caz müzigi, mavi notalar, senkop, swing, çoklu ritim, atışma, ve dogaçlama tekniklerini kullanır; Afrikalı amerikası ve batı müzigi tekniklerinin harmanlanmasıdır. Bu müzigin dünya ile tanışması ise 1917 yılında Dixieland Jazz Band'in ilk plaklarının piyasaya çıkmasıyla olmuştur.


Klasik Müzik

Klasik batı müzigi, genelde yüksek kültür seviyesi ile bagdaştırılan, halk müziklerinden net çizgilerle ayrılmış, Avrupa kökenli ve agırlıklı müzik türüdür.


Rhythm and Blues (diger adıyla R&B veya RnB)
jazz, rap , gospel ve blues karışımı, Afrika kökenli ABD'lilerin yaptıgı müzik türüdür.


Rap
Kökeni 1970'lerin Getto Amerika'sına dayanan bir müzik türü.


Çagdaş Müzik
Gerçekten de yeni bir gelenegi yaratmayı başarmıştır bu müzik. Bugün de dünya müzik repertuarında ancak küçük bir yer kaplayan çagdaş müzik, yine de pek çok dünya bestecisini etkilemiş, genişletilmiş, degiştirilmiş, ama yüzyılımızın -Çagdaş- müzigi olmuştur.


Türk Halk Müzigi
Toplumların hayatından kaynaklanan duygu, düşünce ve zevklerini işleyerek dile getiren, ait oldukları toplumun kültürünü yansıtan sözlü ve sözsüz ezgilerdir.

Rock müzik
Rock, 20. yüzyılın sonlarında ortaya çıkmış, genellikle elektro gitar, bas gitar ve bateri gibi enstrümanlarla beraber vokal melodi taşıyan popüler müzik formudur.


Progresif rock
Elektro gitar, akustik gitar, bas gitar, klaveye ve bateri gibi geleneksel rock enstrümanlarına ek olarak keman, hammond orgu, moog sentezleyici, perküsyon enstrümanları, üflemeli çalgılar ve benzeri bulunabilir.


Heavy Metal
Heavy Metal, agresif ritimler ve aşırı distorsiyonlu gitarlarla karakterize edilen Metal müzik türüdür.


Kelt Müzigi
Kelt müzigi ya da Keltik müzik İskoçya, İrlanda, Galler, Asturias vs. gibi bölgelerde yaygın olan geleneksel bir müzik türüdür. Özellikle son yıllarda Dünya çapında dinleyici kitlesi bulmuştur. Kelt müzigi, pentatonik bir müzik olup keman, gitar, arp, gayda ve flüt gibi çalgılar önemli yer tutar. Bayan vokale erkek vokalden daha sık rastlanır. Rahatlatıcı ve dinlendirici özelligiyle tanınan bir müziktir.


Blues
ABD'de siyah müzisyenlerin kendi halk müziklerini modern enstrümanlarla icra etmeye başlamaları ile birlikte ortaya çıkmış, zamanla halkın bütün kesimlerine yayımış, içinden R&B, caz ve rock gibi başlı başına tarzlar çıkarmış müzik tarzı Mesajı Paylaşavatar_hatdem hatdem

teşekkür ederim Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter