Türk Pop Müzigi

Başlatan Sihirli Keman, 28 Nisan 2016, 12:11:02

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

avatar_Sihirli Keman Sihirli Keman

Türk Pop Müzigi ya da diger adıyla Popüler Türk Müzigi, modern popüler müzik kalıplarıyla oluşturulmuş ya da yogun modern müzik kalıplarının üzerine hafifçe alaturka ve halk müzigi ezgileri monte edilmesiyle oluşturulmuş Türk müzigi çeşididir. Türk Pop Müzigi'nin geçmişi çok eskilere gitmez. Ancak 30-40 yıllık bir geçmişi vardır.

Türk Pop Müzigi, tamlaması üç sözcükten meydana gelen bir belirtisiz isim tamlamasıdır: Türk + Pop Müzigi.

Türk; Türk'e ait olan, kökeni Türkiye olan veya dili Türkçe  olan anlamına gelmekte ve Popüler Müzigin
Türk'e ait olan, kökeni Türkiye olan veya dili Türkçe olan kısmıdır.

Pop sözcügü Popüler kelimesinden gelmektedir. "Popüler" o dönem önde ve revaçta olan; geleneksel kalıplara uymayan; kısa dönemde tüketilebilir ve unutulabilir anlamına gelmektedir. İngilizce kökenli olan populer sözcügü İngilizce
'de ise, sevilen, tutulan, birçok kişinin sevdigi, begendigi; geniş halk kitlesi ile ilgili veya halk için anlamına gelen bir sıfattır. Zarf olarak ise, herkesçe kabul edilerek halka hitap eder şekilde anlamında kullanılır. "Popularity" olarak kullanıldıgında ise begenilme durumu anlamında kullanılmaktadır.

Populer sözcügünün kökü olan "pop" ise, pat diye ses çıkarmak veya çıkartmak; pat etmek, saklandıgı bir yerden aniden ortaya çıkmak; şöyle bir ugramak" anlamında eylem olarak İngilizce'de kullanılmaktadır. İsim anlamında ise "hafif bir patlamaya benzer ses" olarak kullanılmaktadır. Zıt olarak da, klasik olmayan manasındadır.

Bu açıdan popüler veya kısaca pop müzigi, "birçok kişinin sevdigi, bir dönem herkesçe kabul edilen ve şöyle bir ugrayıp geçebilen ancak klasik kalıpların dışında olan müzik" olarak tanımlanabilir.

Türk Pop Müzigi, Klasik müzik
(Türk Sanat Müzigi ve Türk Halk Müzigi) dışında kalan modern ve çagdaş ritmli, bulundugu döneme ait olan müziklerdir.

Türk Sanat Müzigi
ve Türk Halk Müzigi
resmi otoriteler tarafından desteklenen ve korunmaya alınmış geleneksel Türk müzigi dallarıdır ve kökleri Osmanlı
dönemi ve hatta Selçuklu dönemine kadar gitmektedir. Sanat müzigi, saraya ait aristokrat müzigi; halk müzigi ise tebaaya ait köylü-taşra müzigidir. Türk Sanat Müzigi ve Türk Halk Müzigi; geleneksel Türk kültürünü temsil etmektedir. Oysa Türk Pop Müzigi 1970'lerden sonra ortaya çıkmıştır ve güncel popüler kültürü temsil etmektedir. Türk Pop Müzigi genelde o dönemin genç kuşaklarına hitap eden gündelik müzik türü olarak tanımlanır. Zira pop veya popüler, o dönemde önde olan veya moda olan anlamına gelmektedir.

Başka bir tanıma göre Popüler müzik; Türk Sanat Müzigi ve Türk Halk Müzigi kalıpları dışında kalan serbest çalışmalardır. Ancak bu tanım; arabesk, fantazi, rock, rap, caz, hip-hop gibi türler çıkarıldıgında dogru kabul edilebilir. Çünkü evrensel pop müziginin geleneksel çizgilerinden uzaklaştıkça başka müzik türleri ortaya çıkmaktadır (arabesk, fantezi, rock, rap gibi) ve bu tür müzikler Popüler olabilirler ancak klasik (belirli kalıpları standartlaşmış) pop müzigi kapsamına girmezler. Arabesk, fantazi, rock, rap, jazz, hip-hop gibi popüler türler dışında kalan asıl kısma; pop müzigi denir. Bu yüzden arabesk, fantazi, rock, rap, jazz, hip-hop gibi türler dışında kalan pop müzige klasik pop (klasik popüler müzik) denilebilir. Pop müzigin en önemli özelligi sade ve agdalı olmayan ritmler ve enstrümanlar üzerine kurulu olmasıdır.


Gelişimi


Türk Pop Müzigi, Batı Avrupa
ve Kuzey Amerika
soundları temel alınarak geliştirilmiş olup Türk Pop Müziginin ilk çalışması 1961
'de ortaya koyulmuş; temelleri ise 1970
'lerde atılmıştır. 1970'lerde Türk Pop Müzigi, batıda ses getirmiş parçaların Türkçe aranjmanlarının yapılması şeklinde gelişmeye başlamış ve 1980
'lere kadar gelişme evresinden geçmiştir. Türk Pop Müzigi'nin gelişmesine katkıda bulunmuş en önemli olay Eurovision
'dur. Özellikle 1975
ile 1985 arası Pop müziginin lokomotifi olmuştur. 1980
-1990
arası Türk Pop Müzigi gelişmeye devam etmiş ancak nispeten duragan bir dönem geçirmiştir. 1990'lı yıllarda teknolojide meydana gelen gelişmelerin ve Türk ekonomisinin gelişmesinin müzik piyasasını etkilemesi, Türk Pop Müziginin canlanmasına ve Pop Müzigi arz ve talebinin artmasına neden olmuştur. 1990 sonrası dönemde Türk Pop Müzigi yeni ürünler vermeye başlamış ve yeni isimler popüler müzige adım atmışlardır. Pop müzigi, bir endüstri halini almaya başlamıştır.

Türk Pop Müzigi, 1995'lerden sonra, alaturka (TSM) ile müzikle beslenmeye başlamıştır. Bu etki, müzik çevrelerinde oldukça tartışılmıştır. Türk Pop Müzigi, dünya pop çizgisinden kaymış ancak kendi çizgisini nispeten de olsa oluşturabilmiştir. Ancak, alaturkadan aşırı beslenme pop müzigini olumsuz da etkilemiştir. Ancak Türk popu, pop müzigin evrensel çizgilerinden ayrılmamayı başarabilmiştir. Ancak evrensel çizgilerden uzaklaşılması pop olmayan başka müzik türlerini ortaya çıkarmıştır. (arabesk-pop, fantezi-pop gibi)
Mesajı Paylaş
Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter